2020. szeptember 22., kedd

Pimpelés 2020.Augusztus

 A Focus I kombi hátsó ajtaja a legrosszabban sikerült dolog az egész autón (világon?!). Mintha az év autója díj után odaszólt volna a főnök, hogy fiúk, kellene egy kombi is holnapra és az éjszaka megtervezték gyorsan akik ott voltak épp. A díszléc törik, leesik egy idő után, az embléma külön is leesik róla, és az embléma maga is szétesik. A léc körben hozzáér az ajtóhoz több helyen is és lekoptatja a festéket, ettől elkezd rozsdásodni az ajtó. Láttam már átrohadt ajtót. Magam is javítottam már a léc körüli rozsdát egyszer.

A lécről is elvált a króm és behullámosodott. A képeken a világosabb műanyagnál volt még rátapadva. Ez egy erős réteg, vastagabb az alufóliánál, az éleken fogóval lehet leszedni, ahol pedig tapad, ott szikével kell alányúlni és feszegetni, majd fogóval tépkedni. Ja és éles...nagyon éles! Rendeltem króm hatású autómatricát az egyik közismert matricázó cégtől, akik adnak fél métert is. Kértem egy fekete krómot is, hátha az jobban fog mutatni (nem). Fél órás szenvedés, hőlégfúvózás után nevetve szedtem le az egészet, annyira rossz volt a végeredmény. A fénye meg sem közelíti a króm fényét. Szálcsiszolt kellett volna, vagy valami matt. Az éleken sem tudtam szépen becsomagolni, szóval kudarc.

Króm leszedés közben

 

A léc körül lecsiszoltam az ajtót fémig a rozsdás részeken, majd cinkspray, kitt, szórókitt, szilikoneltávolító és színezés ködöléssel, lakkozás és polírozás. Ez két nap volt amúgy :) 

A Ford embléma is nagyon rosszul nézett ki, mert lemaradtam az emblémacsere programról (2013-2015). Körbenéztem, hátha van valahol 88mm -es jelvény, mert ilyen kell előre és hátra is. Két helyen találtam itthon, akik méretre tudnak készíteni, az egyik az autómatrica webáruház, ők krómos feliratot tudnak méretre, a másik a fulltuning, ahol TDCi emblémát is találni olcsón! Azt is kiszítta már a nap... Tőlük rendeltem az emblémát, fekete-ezüst színben. A tipográfiája kissé vastagabb, az anyaga zselé-szerű, puha.

A megvásárolt hatalmas fóliamatricából csak két vékony csíkot vágtam, ennyivel emeltem ki a két oldalt. Nem lett nullszaldós a program... Ez a motívum a kormányon köszön vissza egyébként, ezt csak most vettem észre. Egyedül a végeredményről készítettem képet. Sajnálom a krómot, de így sem rossz, legalább egyedi :)

A rendszámtábla is új, mert lejött a felirat az eredetiről

Ja igen, a rendszámtáblára 5 év a jótállás?! vagy minek nevezzem, nem is jótállás, csak a nejlon amiben megkaptam arra ezt írták. Nekem mindkettő rendszám szétjött, foszlottak a karakterek lefelé, a fehér réteggel együtt.

2020. június 25., csütörtök

Kipufogócsere 277.240km


Ebben nem volt sok részem, csak elvittem és hoztam. Lyukas volt a flexi cső, álló helyzetben az utastérbe ment a szag. A hátsó dob is nagyon közel volt a lyukadáshoz az illesztésénél, de az még bírta. Egy nagyobb darabot már leszedtem róla, mert lógott, de az csak egy külső réteg volt, alatta nem látszott rossznak. Nem tudom a cinkspray mennyire tolta ki az élettartamát, de 2003-as autóról van szó és ahhoz képest "csak" ennyi. Le szoktam fújni a téli kerékcsere előtt teljes hosszban. Persze volt, hogy kimaradt. Egyszer pont egy ilyen kezelés után állítottak meg közúti ellenőrzés címén. Jó büdös volt, ahogyan égett rá, meg is kérdezték mitől van ez, de tisztáztuk és közölték, hogy szép hangja van a kocsinak amúgy meg...
Az FFDA motorkódú TDCI esetében csak egy dob van, ami lehet hátul, vagy -mint a gyári- olyan 3/4-ed résznél. Hátsó dobot csak a BOSAL csinál hozzá, azzal a megoldással valamivel drágább. A flexi cső négy rétegű, és a gyári dobmegoldással kértem, teljesen jó. Nem tudom jó ár-e, 60e Ft volt. A katalizátor érintetlen maradt.



2020. június 6., szombat

Generátor csere 275.000 km

Ismét elment a töltésem, de úgy rendesen. 12,5V maradt, a Bannernek köszönhetően. A 3 pólusú töltésvezérlő lehúzása után sem történt változás. Gyors megoldásra volt szükségem, ezért vettem egy TDDI-ből bontottat a közeli bontónál 15 ezer stabil Forintért. Innen hazafele viszont már tudott produkálni valami töltésfélét, a lámpa sem gyulladt ki. Olyan 13,5V körül volt. Közben figyeltem a feszmérővel mi történik. Ezres fordulaton adta a legtöbbet, és háromezernél teljesen nullát töltött. Kiszereltem, majd nekiláttam szétszedni. A diódahíd mérésénél kapásból hibába ütköztem. Aztán miután levettem a kefetakaró műanyagot, meg is álltam az egésszel. Tessék, ez jött szembe

Kefementes övezet, az olajos pára következménye

Jó, akkor csak belepakolom az "új" használtat, kimértem a diódahídját, jó. Igen ám, de ezúttal újabb problémába ütköztem, a TDDI szíjtárcsa adaptere - vagy minek nevezzem a kelyhet a végén -, az sokkal hosszabb, mint a TDCI-n található. Leszedni képtelen voltam, hát úgyis el kell menni a márkói generátoroshoz, ő majd tudja ezt. Átszerelték, letesztelték a bontóst, mehet fel a kocsira a másik felújítódik közben.

Ennek rendben van a kommutátora

TDDI kehely, mélyen ülő 24-es anyával. Ha ezt átcserélem, mehet is fel a kocsira.

A leszerelésről pár szót. Kitartás kell csak hozzá. Valahol az őrület és a józan ész határán van az egész megoldás. Azzal a mérnökkel, aki ezt megtervezte naponta  ötször szereltetném le és fel egy héten át. Látszik, hogy nem egy megfontolt tervezés, hanem egy utólagos javítás eredménye, hogy sikeres lehessen a csere. A vasak pont úgy ívelnek, hogy a generátor felső csavarját trükkös bepasszítani. A generátort csak lefele lehet kiszerelni, viszont fentről is kell tér a szereléshez.
Alapállás
Az eredeti
Az eredeti 90 Amperes TDCI generátor

Gyors lépésekben: akksi le, intercooler le, elektromosság le, hosszbordás szíj  le, klímakompresszor le, szabadonfutó le, generátor le.

> Nullás lépés, az akksi lecsatlakoztatása, majd az intercooler alatt a generátor csatlakozások bontása.

>Első lépés, a hosszbordás szíj lelazítása. Ezt két egymásba akasztott csavarkulccsal a legkönnyebb. Az egyik bent is maradhat a szerelés végéig. A feszítő görgőt eltoljuk hátrafelé, leugrasztjuk a szíjat:

Hátrafelé toljuk



>Második lépés a klímakompresszor. Négy csavar tartja. Lógatva is maradhat, a csövek fogják. Azért alápakoltam.


>Harmadik lépés a szabadonfutó, amit három csavar tart a motoron és három kisebb a tengelyen.
>A főfogás a generátor, amit két tízes hosszú csavar tart. A felső komplikáltabb. A csatlakozókat is bontsuk! Visszafelé, még mielőtt a helyére menne, bele kell tenni a felső csavart és úgy befordítani. Egy utólagos vágás van itt a csavar hüvelyén, direkt ehhez a művelethez.Kicsit reszelni is kellett, mert 0,5mm híján nem ment fel a tartókonzolokra. Mind a két csavarhüvelyt ennyivel bővíteni kellett. A képen a jobb oldaliról van szó, amiben nincs benne a csavar.

A használt, de működő egyed, felszerelés előtt
A hiba okáról.
Szerintem az önindítót és a generátort is a csöpögő termosztát és/vagy, -de lehet hogy elsősorban- az olajpára tette tönkre. Olajpára az alsó motortömítésnél látható (nem az olajteknő, hanem a blokk), illetve a féltengelynél, meg a vákumszivattyúnál.

UPDATE 2020.06.19.
Elkészült a felújított generátor is.
 
Cseréltek fesszabályzót, valamit esztergáltak is mert ütött, kefék, gyűrűk, csapágyak...